06.01.2016

Вітання з Різдвом! Щедрик!

Вітання з Різдвом! Щедрик! 

Українська традиція святкування Різдва має свою історію, свій колорит та особливості.
Це пов‘язано з поєднанням дохристиянської та християнської традицій, а саме старого слов'янського свята на честь поворота Сонця на весну – Коляди та великого християнського свята на честь народження Ісуса Христа, Спасителя світу і Відкупителя людей з полону гріха – Різдва Христова. 
Знаючи про цей мультикультурний феномен, можна краще зрозуміти символи українського свята Різдва-Коляди. Зірка, яку носили колядники від хати до хати, на початку означала народження нового Сонця, а пізніше Вифлеємську зірку, що привела трьох мудреців до маленького Ісуса Христа. 

Сніп пшениці, або жита, який приносили до хати, називали Дідухом-Прадідом, а іноді називали Колядою. Він був символом добробуту, урожаю та безсмертного предка, оберега роду.

Настільний хліб, або хліб, якім обдаровували колядників-співаків також називався Хлібом- Колядою. Для святкової вечері готували 12 священних страв, що символізували 12 місяців, а згодом 12 апостолів. 

Однією з головних страв була кутя, яку ставили на покуті для вшанування пам‘яті померлих предків. Мед в куті — був символом життя, мак — символом сну-смерті. 

Величальні пісні зимового циклу, які за слов‘янських часів присвячувались сонцю, місяцю, зорям та предкам, а згодом, за Християнства, в які додались сюжети про народження Христа, називались колядками. А величальні пісні весняного циклу, які були присвячені новому року, який слов‘яни святкували навесні, називались щедрівками. 

Саме через це в них були згадки про ластівок, побажання багатого врожаю, приплоду худоби, доброго роїння бджіл. Згодом, коли святкування нового року було перенесено на зиму, щедрівки стали співати на Різдво разом з колядками та у Щедрий вечір.

 Згадуймо та святкуймо разом! 

Нехай Різдво у вишиванці 
Розбудить Вас щасливо вранці, 
І принесе у Вашу хату 
Усмішку, радості багато.

Вітання з Різдвом! Щедрик! 


Комментариев нет :

Отправить комментарий